Suntem la BARAJ! Romania – Estonia 2-0 si speram la mondiale

Suntem la BARAJ! ROMANIA – ESTONIA 2-0! Romania va juca barajul de calificare la CM 2014 dupa ce a invins cu 2-0 selectionata Estoniei, marti, pe Arena Nationala. In celelalte meciuri ale grupei D s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Turcia – Olanda 0-2 si Ungaria – Andorra 2-0. Olanda s-a calificat direct la CM 2014, in vreme ce tricolorii au terminat pe locul 2 in grupa si vor juca barajul pentru calificarea la Mondialele din Brazilia. Tragerea la sorti a meciurilor de baraj va avea loc pe 21 octombrie, iar partidele se vor juca in dubla mansa, pe 15 si 19 noiembrie. Adversarii posibili ai nationalei tricolore sunt Portugalia, Croatia, Ucraina si Grecia.

Tricolorii au obtinut calificarea la baraj dupa o pauza de 12 ani de la dubla de trista amintire cu Slovenia. Cu sufletul la gura, jucatorii nationalei Romaniei au stat la mana rezultatului de la Istanbul, unde s-a jucat Turcia – Olanda, avand nevoie de o victorie a „portocalei mecanice” sau de un rezultat de egalitate, dar si de o victorie in meciul in care au fost implicati direct, cu Estonia. Jucatorii lui Piturca nu au scapat niciun moment jocul din mana, iar Marica a deschis scorul in minutul 30, din penalty, si tot el a realizat dubla cu o lovitura de cap, din centrarea lui Matel, in minutul 81. Scor final Romania – Estonia 2-0. A fost o victorie la care totusi tricolorii nu au fost insa foarte conectati, fiind mai atenti la ce se petrece in cealalta partida. Arjen Robben a deschis scorul in capitala Turciei, iar Sneijder a consolidat avantajul Olandei, ajutand nationala Romaniei sa se califice la barajul pentru Cupa Mondiala din 2014.
Vezi golurile marcate de Ciprian Marica contra Estoniei AICI.