HC Zalău a ajuns în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin – VIDEO

hc-zalau- Gheorghe-Tadici-Cupa-EHF-

Formația antrenată de Gheorghe Tadici, HC Zalău s-a calificat în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin, după ce a învins ieri formația spaniolă Grupo Asfi Itxako Navarra cu scorul de 39-20 (17-10), în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției.

Formația noastră, HC Zalau, care se impusese duminică, tot la Zalău, cu scorul de 31-22, a câștigat fără probleme și meciul al doilea, chiar dacă scorul a fost strâns în cea mai mare parte a primei reprize. În primele zece minute cele două formații au mers cap la cap, apoi echipa lui Gheorghe Tadici s-a desprins la 7-4 (min. 14), dar ibericele au restabilit egalitatea (7-7, 8-8).

Finalul reprizei a apartinut gazdelor, care au marcat sase goluri la rând si au intrat la pauza cu un avans de sapte goluri, 17-10.

În partea a doua, HC Zalău a reușit un veritabil galop de sănătate, s-a desprins mai întâi la 12 goluri (26-14), iar diferența a continuat să crească, ajungând la un maxim de 19 goluri (39-20, min. 60).

Pentru campioana Spaniei, 9 goluri au fost marcate de româncele Badea (6) si Marin (3).

HC Zalău a folosit următoarea formulă: Delia Roman, Adina Mureşean – Roxana Varga, Carmina Bădiţă, Crina Ailincăi-Pintea, Ana Maria Şomoi, Florina Ţurcaş, Andrada Pop, Gabriella Szucs, Alina Czeczi, Loredana Pera, Roxana Rob, Valeria Beşe, Ana Maria Tănăsie, Andrada Trif. Manager: Gheorghe Tadici

În semifinale, HC Zalău va întâlni învingatoarea dintre formatia rusa Astrahanocika Astrahan si cea franceza Metz Handball (26-19 în tur).

Marcatoarele din acest meci sunt pentru HC Zalău: Roxana Varga (6 goluri), Carmina Badita (2), Crina Ailincai-Pintea (8), Andrada Pop (1), Gabriella Szucs (2), Loredana Pera (4), Roxana Rob (4), Valeria Bese (2), Ana Maria Tanasie (4), Andrada Trif (6). Adversarele echipei HC Zalău, au marcat prin Elisa Arrechea Urrutia (2), Florina Daniela Badea (6), Cristina Barrios Garcia (6), Andreea Marin (3), Selene Anabel Sifuentes Hernandez (3) și l-au avut antrenor pe Jose Maria Vives.

VIDEO – HC Zalău – Grupo Asfi Itxako Navarra

Citește pe Time TV și:

Liga 1 neschimbată în următoarele sezoane, eșaloanele secunde se modifică încet-încet

Mircea Lucescu ofertat cu 6 milioane de euro de un cunoscut club din vestul Europei