NBA: Miami Heat, serie de 17 victorii consecutive şi calificare matematică în playoff

Miami Heat extinde la 17 seria de victorii, record în istoria clubului din Florida. Ultima victimă a echipei lui LeBron James şi Dwyane Wade: Philadephia 76ers.

Partida a fost echilibrată în primele 3 sferturi, diferenţa făcându-se în ultimele 12 minute de joc. Miami Heat reuşeşte incredibila performanţă de a-şi asigura matematic calificarea în playoff cu…22 de partide înainte de încheierea sezonului regulat!!! De cealaltă parte, Philadelphia ajunge la 11 înfrangeri în ultimele 12 meciuri disputate. Scor final 102 – 93 pentru Heat. LeBron James a încheiat meciul cu 25 de puncte, 10 recuperări şi 5 pase decisive, Dwyane Wade 22 de puncte, iar Chris Bosh 16 puncte. Shane Battier (11 puncte) şi Ray Allen (12 puncte) i-au completat perfect pe „the big three”, permiţându-i lui LeBron să se odihnească pe bancă în ultimele 8 minute ale meciului.

Pentru Miami Heat urmează duminică un adevarat test împotriva Indianei Pacers, echipă care i-a învins pe LeBron & co în ambele meciuri disputate până acum în acest sezon.