Oltchim a reusit o victorie frumoasa in Rusia – VIDEO

oltchim-ramnicul-valcea-victorie-liga-campionilortimetv-time-tv-timetv.ro

Campioana Oltchim Rmnicu Valcea a invins in deplasare, cu 26-23 (13-15), formatia rusa Zvezda Zvenigorod, in cea de-a patra etapa din grupa principala 2, din Liga Campionilor.

Dupa aceasta victorie „galacticele” sunt tot mai aproape de semifinale. Oltchim trebuie sa castige insa etapa viitoare, la Budapesta.
Valcencele respira aer proaspat de Liga dupa ce ieri au invins in Rusia pe Zvezda Zvenigorod, 26-23. Era singura varianta pentru romance ca sa mai spere la semifinalele Ligii Campionilor.

In prima repriza gazdele au fost cele care au impus ritmul, in timp ce „galacticele” au parut mult prea timorate, depasite parca de miza enorma. Greselile elevelor lui Jakob Vestergaard au fost din nou numeroase, Barbosa, Bradeanu si celelalte oferindu-le mingi pe tava rusoaicelor, pentru contraatac.

Oltchim a tinut insa mereu aproape, a reusit chiar sa conduca pe finalul reprizei, 12-11, dar castelul cladit s-a daramat in cateva secunde. Zvezda a marcat de trei ori consecutiv, iar la cabine, „galacticele” au intrat cu doua goluri in plus, primite: 13-15.
Nici debutul reprizei a doua nu a fost favorabil romancelor. Rusoaicele s-au desprins la 17-13 in minutul 35, iar sfarsitul Oltchimului parea tot mai aproape. In poarta valceana a intrat insa Paula Ungureanu si lucrurile s-au schimbat total. Paradele goal-keeperului au refacut moralul coechipierelor si Oltchim a marcat de trei ori consecutiv.
Oltchim Rmnicu Valcea era cea care impunea acum ritmul si forta egalarea. A reusit-o in minutul 47, la 19. Ultimele zece minute au fost un heirup romanesc. Apararea formata din Bradeanu-Pineau si Meirosu a fost de netrecut. Postnova, Marenikova si celelalte patru foste campioane mondiale de la Zvezda nu au mai gasit calea spre gol. De la 20-20 s-a facut 24-20 pentru Oltchim si victoria nu mai putea scapa. Au mai fost doar mici emotii, risipite prin ultimele doua reusite ale Aureliei Bradeanu. S-a incheiat 26 – 23.
Marcatoare:
Zvezda – Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1
Oltchim РBulatovici 7 goluri, Meiroşu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Brădeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1.

In primele trei partide din grupa, Oltchim a cedat in fata unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, si a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a invins-o, cu 29-25.

Derbiul dintre primele doua clasate in grupa 2, Krim (4 puncte)-FTC Budapesta (6), va avea loc duminica.
Campioana Romaniei mai are de jucat meciurile cu FTC, in deplasare (9 martie) si cu Krim, pe teren propriu (17 martie). Primele doua clasate in fiecare grupa vor obtine calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.

In sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata in semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, in fata celor de la Buducnost.
Obiectivul echipei Oltchim in actuala stagiune este castigarea Ligii Campionilor.