Matri a marcat desculţ pentru Juventus, în ultima etapă din Italia VIDEO

Juventus a învins-o aseară cu scorul de 2-0 pe Fiorentina, în derby-ul etapei din Italia, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Muntenegreanul Mirko Vucinic a deschis scorul cu un şut fabulos din afara careului, în minutul 20, al doilea gol al lui Juventus fiind marcat de atacantul italian Alessandro Matri chiar înainte de pauză, în urma unei faze destul de ciudate.

Mijlocaşul chilian al lui Juve, Arturo Vidal, l-a găsit pe Matri cu o pasă în interiorul careului, însă în momentul în care mingea a ajuns la el, italianului i-a sărit gheata din piciorul drept. Matri a continuat însă faza şi a înscris după ce a lovit mingea chiar cu piciorul în care avea doar şoseta. După ce a marcat, Matri a sărbătorit aruncând gheata în sus.

Alessandro Matri este cel mai în formă atacant al „bătrânei doamne”, înscriind de 5 ori în ultimele 7 partide jucate. Pentru Juventus urmează partida tur din optimile Ligii Campionilor, în deplasare, împotriva scoţienilor de la Celtic.