Romani, razboaie batrane, satre si vointa supraponderala-VIDEO

De ceva vreme sunt membru activist al organizatiei Amnesty International, caruia ii apreciez de fel demersurile. Primesc e-mail-uri destul de des de la ei cu diferitele actiuni pe care le fac si campanii. Recent, una dintre aceste campanii se referea la romii din Romania care, potrivit lor, sunt discriminati teribil.

Astazi, „rasfoind” editia online a The New York Times, gasesc un articol destul de generos despre un documentar romanesc, apreciat de-altfel de criticii americani. Romania, in schimb, a fost aspru criticata cu privire la atitudinea fata de tigani.

romi-time-tv

Scoala noastra e un film regizat de Miruna-Coca Cosma si Mona Nicoara, care urmareste parcursul a trei copii romi in scolile din Maramures. Proiectul are de fapt ca tinta, desegregarea scolara din Romania.  Fana a documentarelor, am cautat filmul si l-am si gasit.
Cu toii am avut in clasa sau in scoala colegi de etnie roma, mai cuminti, prezenti, obraznici sau murdari. Nu sunt rasista. Consider ca e josnic, inuman si mediocru. In acelasi timp stiu ca daca in orice imprejurare mentionezi subiectul „tigani” pe majoritatea chipurilor celor din jur se asterne o negura, sprancenele se incrunta, zambetele dispar si un fel de furie clocoteste in ochii unora. Multi romani ii urasc, asta se stie. De ce insa? Pentru ca sunt mai bronzati? Nu. Pentru ca au un limbaj al lor? Nu. Problema cu romii e mai complicata de-atat.
Natura lor e nomada. Poate asta e si motivul pentru care fiecare petic de pamant pe care il ocupa, e murdarit si distrus. Casele lor nu au garduri, nu pentru ca nu au cu ce sa le faca, ci pentru ca nu vor. Gunoaiele salasluiesc in mijlocul „curtii”,nu pentru ca nu au unde sa le arunce, ci pentru ca nu vor, animalele mai ca stau la un loc cu ei, nu pentru ca nu au un grajd, ci pentru ca asa vor. Nu prea sunt fani ai muncii, nu pentru ca nu au putere, ci pentru ca nu vor.
E usor din afara sa critici, sa arati cu degetul, sa acuzi. Copiilor romi li se da posibilitatea sa invete in scoli, daca vor, bineinteles. Conditia: sa fie cat de cat curati. Multi, nu vor.
Atitudinea lor i-a facut pe unii romani sa ii urasca efectiv. Eu nu ii urasc, incerc sa ii inteleg. Mi-ar placea chiar sa ii vad ca se emancipeaza cat de cat, ca vor. Pe multi, copii sau adulti, ii vedem cersind, furand, scuipand, injurand, murdari, jerpeliti si rai de gura. Nu ii impinge nimeni sa aleaga sa fie asa. Asa cresc, cu un anumit dispret fata de tot ce e in jurul lor, loc, obiect sau persoana. Si culmea, atrag acelasi dispret din partea celorlalti.

scoala -noastra-time-tv
Scoala noastra e un demers bine intentionat, da, populatia roma ar avea sanse sa se schimbe, daca ar primi educatia necesara. Totusi, Beni, Alin si Dana, protagonistii documentarului, reprezinta o mica parte a celor care vor sa invete, sa fie altfel. E greu acum pentru ei. Platesc razboaie vechi si nedrepte, in care ambele parti sunt vinovate, dar care, poate, intr-o zi se vor sfarsi, daca se vrea, bineinteles.

Geanina S.

Social

Arhiva stiri