Juventus – Catania 1-0, torinezii sunt aproape campioni VIDEO

La Torino, pe Juventus Stadium, „bătrâna doamnă” a atacat timp de 90 de minute, dar golul victoriei a venit de-abia în prelungiri, când Giaccherini a fructificat o centrare a inepuizabilului Pogba. Acum Napoli se află la 9 puncte distanţă, după înfrângerea cu 2-0 suferită la Chievo (al doilea gol al veronezilor a fost marcat de fostul stelist Thereau), iar Milan la 11 puncte distanţă, cu 10 etape înainte de încheierea campionatului.

Pogba Juventus

Juventus a dominat partida, dar ocaziile nu au fost multe, apărarea Cataniei fiind extrem de bine organizată. A fost nevoie de inspiraţia lui Conte, care l-a introdus pe Emanuele Giaccherini în teren în locul dezamăgitorului Asamoah, în repriza a doua. Mijlocaşul a înscris golul victoriei lui Juventus în primul minut de prelungiri, după centrarea lui Pogba. Francezul de doar 19 ani a fost cel mai bun jucător de pe teren, arătând o tehnică sclipitoare si maturitate în joc, în ciuda vârstei. Venit gratis de la Manchester United la Juventus, Pogba are în faţă un viitor stralucit, având potenţialul de a deveni unul dintre cei mai valoroşi mijlocaşi din fotbalul european. Iar Juventus, cu 10 etape înainte de final, este foarte aproape de titlul de campioană.

Vezi rezumatul partidei Juventus – Catania 1-0 aici.