Steaua – Chelsea 1-0, o victorie istorica pentru echipa ros-albastra – VIDEO

steaua-chelsea-1-0-bucuresit-londra-rusescu-raul-arena-nationala-reghekamf-timetv.ro-timetv-time-tv

Steaua Bucuresti a disputat cel mai important meci al sau din ultimii ani, in aceasta seara, pe Arena Nationala, impotriva super-titratei formatii londoneze Chelsea.

Steaua a reusit sa mearga mai departe in optimile Ligii Campionilor, dupa eliminarea puternicei echipe olandeze Ajax Amsterdam. Stelistii au fost sustinuti de aproximativ 53.000 de oameni prezenti pe stadion.

Meciul din capitala Romaniei a inceput la ora 20.00 cu Steaua in atac.

In prima parte a meciului am vazut echipa noastra cum pune presiune si Chipciu suteaza de la 25 de metri, dar pe langa poarta. Chelsea nu se lasa mai prejos si ataca, Ivanovici reia cu capul pe langa poarta aparata foarte bine de Tatarusanu.

34 este minutul de aur pentru Steaua Bucuresti, cand Rusescu este faultat in careu de Bertrand, iar arbitrul rus acorda penalty pentru Steaua Bucuresti. Rusescu bate penalty-ul si transforma, desi Petr Cech ghicise coltul. Steaua – Chelsea 1 – 0.

Chelsea porneste intr-o ofensiva continua pentru a restabili egalitatea. Benayoun suteaza puternic, dar Tatarusanu apara excelent si respinge.

La pauza scorul ramane neschimbat. Repriza a doua are acelasi ritm accelerat, iar in minutul 56 Tanase trimite un voleu peste poarta lui Petr Cech, la fel si in minutul 61, de la doar 18 metri. In minutul 74, Hazard trimite peste poarta din unghi, iar la numai 6 minute Rapa trimite pe centrul portii, dar Cech isi face datoria din nou. Minutul 84, David Luiz trimite un sut puternic putin peste poarta, din lovitura libera.

Steaua Bucuresti reuseste sa obtina victoria pe teren propriu, la capatul celor 90 de minute de joc plus inca 5 de prelungiri, contra echipei Chelsea Londra, prin golul inscris de Raul Rusescu in minutul 34.