Steaua, CFR, 16-imile Europa League, reactii dupa meci – VIDEO

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Fara rating)
Loading ... Loading ...

Steaua Bucuresti s-a calificat in optimile de finala ale Europa League

Returul din 16-le Europa League aducea pe al 5-lea gazon schimbat de pe National Arena, Steaua Bucuresti si Ajax Amsterdam. In tur ros-albastrii pierdusera cu 2-0 si, in afara de jucatori, conducerea tehnica si miile de suporteri de pe stadion care credeau in sansa Stelei, cei din fata televizorului, microbisti sau nu, sperau poate dar nu credeau intr-o minune.

Inaintea meciului Laurentiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a ales sa puna un film motivational jucatorilor. El a ales semi-finala probei de 400 de metri, de la Jocurile Olimpice din 1992 din Barcelona, unde britanicul Derek Anthony Redmon era favorit. El a inceput cursa in forta, dar din cauza unei intinderi dupa 150 de metri nu a mai putut continua. Cu ochii in lacrimi s-a ridicat si a continuat cursa, practic intr-un picior, ajutat de tatal sau. Va invitam sa urmariti filmul motivational si sa ne spuneti daca este sau nu impresionant.

Cu aceste imagini in cap si cu mesajul puternic de a nu renunta niciodata, elevii lui Reghe au intrat in teren si au crezut in sansa lor.

Meciul incepe cu Steaua in atac, iar dupa 10 minute parca si Ajax Amsterdam se trezeste si incepe sa atace, nimic spectaculos pana cand mingea il loveste in mana pe Sigthorsson, stelistii cer lovitura de pedeapsa, dar nu le este acordata.
In minutul 33 Steaua primeste o lovitura indirecta de la 7 metri, pentru o pasa trimisa inapoi de olandezi si prinsa in brate de portarul Ajax-ului, Vermeer. Bate Rusescu in zid, in mana unui olandez, dar arbitrul acorda doar corner.

steaua-bucuresti-ajax-amsterdam-chelsea-londra-16-imile-de-finala-europa-league-penalty-cfr-cluj-inter-internationale-milano-video-time-tv

Primul gol al Stelei vine dupa o pasa a lui Chiricheş spre Latovlevici, acesta preia superb si îl lobează fără probleme pe Vermeer. 1-0 pentru Steaua si sutele de mii de ros-albastrii incep sa creada cu si mai mare inversunare in sansele echipei gazda.

Repriza a doua incepe cu Steaua in actiune dar si cu Ajax care raspunde din cand in cand, pe contra-atac. Dupa actiunile lui Rusescu si Tanase vine bara lui Adi Popa, dupa un sut de la 20 de metri.

Dupa cateva schimbari si de o parte si de alta, si cateva suturi nesemnificative, in minutul 76, Chiricheş şutează fantastic de la 25 de metri, direct în vinclul porţii lui Vermeer. Bara-goooool! Steaua este deja la baraj cu Ajax Amsterdam.

Olandezii parca se trezesc si in urmatoarele minute pun presiune pe poarta ros-albastrilor, insa se lovesc de un Tatarusanu intr-o forma de zile mari. Se incheie 2-0 si urmeaza cele doua reprize mici de prelungiri. Steaua Bucuresti si Ajax Amsterdam ataca amandoua, au ocazii de a marca dar meciul urma sa se decida la loviturile de departajare.

Olandezii deschid show-ul prin Eriksen, care executa si marcheaza in poarta lui Tatarusanu. Urmeaza Rusescu care executa tare si precis, ducand tabela la 3-3 la general. Schone este al doilea executant al echipei Ajax Amsterdam si primul ghinionist, apara Tatarusanu. Nicolici marcheaza pentru Steaua. Urmeaza De Jong, care marcheaza fara probleme in poarta lui Tatarusanu. Filip, printr-o fenta de picior, il pacaleste pe Vermeer si aduce Steaua in avantaj, cu scorul de 5-4 la general si 3-2 la loviturile de departajare. Moisander este al doilea si ultimul ghinionist al olandezilor, suteaza puternic, dar peste poarta.

Latovlevici marcheaza… eliminarea Ajax-ului, arunca in aer un stadion intreg si o poarta pe Steaua in optimile de finala ale Europa League, unde urmeaza sa dea piept cu Chelsea Londra.

Primul meci Steaua Bucuresti – Chelsea Londra va fi pe National Arena pe 7 martie, iar o saptamana mai tarziu returul se va disputa pe Stamford Bridge.

Portarul olandezilor, Kenneth Vermeer, a declarat dupa iesirea de la vestiare, vizibil suparat pe antrenorul sau, Frank De Boer:

Am castigat cu 2-0 acasa si am mers cu un sentiment placut in Romania. Pierderea calificarii parea departe, pana cand au facut 1-0. Nu am avut, insa, prea multe informatii despre Steaua si nu am putut face mai multe la loviturile de pedeapsa.

Alti lancieri dau vina pe lipsa norocului:
Al doilea gol al lor a fost noroc chior. Băiatul ăla nu a dat niciodată un asemenea gol şi nu va mai reuşi vreodată să repete execuţia. Am jucat foarte bine în debutul partidei, dar am luat un gol stupid. Şi începutul celei de-a doua părţi l-am dominat, dar ei au marcat un gol norocos“, a spus danezul Viktor Fischer, pentru telegraaf.nl

Golul lui Chiricheş a fost unul foarte frumos. Totuşi, dacă mai încearcă de 100 de ori să dea la fel, de 99 de ori va rata execuţia.” a declarat Toby Alderweireld, fundaş Ajax Amsterdam.

“Nu ne-am aşteptat sa pierdem, dar nu am jucat rau, asta e partea buna. E o lectie ca trebuie sa fii concentrat chiar atunci cand controlezi jocul. Steaua e o echipa foarte buna. A avut si două absente importante astaziCred ca poate merge si mai departe, dar va avea un adversar foarte dificil in turul urmator, Chelsea. Le doresc mult noroc!, a declarat Frank De Boer.

Chiar si ziarele din Olanda au recunoscut victoria Stelei in meciul de aseara.

Ajax a fost făcută KO“, a fost titlul celor de la De Teleegraf.

Steaua a fost mai lucidă, mai periculoasă, iar la penalty-uri românii au fost necruţători, din păcate următorul adversar al lui Chelsea nu este Ajax, ci Steaua Bucureşti“, au titrat cei de la Voetbal International.

Steaua a fost echipa mai bună. Chiar dacă au avut peste două luni fără nici un meci oficial, românii au fost mai proaspeţi în a doua repriză şi asta s-a văzut pe tabelă. Per total Steaua a predat o lecţie elevilor lui Frank de Boer“, scriu ziaristii de la NU.nl.

Fundasul Vlad Chiriches, care a marcat golul serii in Europa League, a declarat la finalul intalnirii:

M-am gîndit să urc în atac la acea fază şi am avut şansă că mingea a ajuns la mine, a fost o execuţie inspirată şi mă bucur că a intrat mingea în poartă. E un moment foarte frumos pentru toată echipa. Am și marcat un gol frumos și toate astea vin într-un moment poate nu foarte bun pentru mine. A fost o perioadă…în ultimele două săptămâni am fost făcut în toate felurile, am fost făcut cu ou și cu oțet. Dar cred că merit puțin respect. Poate să spună orice, oricine, despre mine, dar cred că merit respect.

Calificarea Stelei în optimile de finală i-a făcut pe fanii roş-albaştrilor să iasă în Piaţa Universităţii şi să sărbătorească. Chiar dacă era foarte tîrziu, aproximativ 500 de fani au fost pentru a se bucura de calificarea favoriţilor. Jandarmii prezenţi în Piaţa Universităţii au pus garduri de protecţie în zonă şi nu i-au lăsat pe fani să iasă pe carosabil. Autocarul cu jucătorii Stelei a trecut pe la Universitate în uralele mulţimii, dar nu a oprit. Nici la Constanţa suporterii nu au rămas în casă după calificarea Stelei. “Înarmaţi” cu fulare şi steaguri, fanii roş-albaştrilor au ieşit în zona Capitol pentru a se bucura de calificare.

CFR Cluj nu a reusit sa intoarca rezultatul din tur cu Inter Milano si sa obtina calificarea

După 0-2 in tur, pe „San Siro”, CFR Cluj, campioana en-titre a României,  a pierdut, scor 0-3, si returul cu Inter Milano, disputat joi seara, pe arena „Dr. Constantin Radulescu”, in „16-imile” Europa League. Campioana Romaniei a inceput cu entuziasm jocul, dar a fost readusa cu picioarele pe pamant in minutul 22, cand Palacio a scapat la limita ofsaidului, a centrat in fața portii pentru Guarin, care a indeplinit o simpla formalitate.

In minutele suplimentare ale primei reprize, portarul Felgueiras – in alte dati, ingerul pazitor al clujenilor – a comis o gafa de incepator, in urma careia acelasi Guarin a majorat diferenta. Tabela a fost inchisa de tanarul Benassi (18 ani), in finalul meciului.

CFR Cluj a avut parte si de mult ghinion in aceasta partida. Mai intai, Gabi Muresan s-a accidentat si a fost nevoit sa paraseasca terenul in minutul 8. Apoi, echipa pregatita de Paulo Sergio a trecut in mai multe randuri pe langa un gol de onoare, Hora irosind ocazii uriase atat in minutul 68, cand, cu toata poarta in fata, l-a luat la tinta pe goal-keeper-ul Handanovici, cat si la ultima faza a meciului, cand a tras in transversala.
Ardelenii au terminat meciul cu un om in minus, Camora fiind eliminat în minutul 80, in urma unui fault comis in postura de ultim aparator asupra lui Benassi.

Cristi Chivu, fostul capitan al echipei nationale a Romaniei, a ramas pe banca de rezerve pe toată durata partidei

Capul sus CFR! Felicitări Steaua!“, a scris Adrian Mutu la finalul celor două partide, pe contul sau de twitter.

Rezultatele din 16-imile Europa League

CFR Cluj 0 – 3 Inter (IN TUR: 0-2)
Kazan 0 – 1 Atletico Madrid (IN TUR: 2-0)
Dnipro 1 – 1 FC Basel (IN TUR: 0-2)
Genk 0 – 2 Stuttgart (IN TUR: 1-1)
Lazio 2 – 0 Moenchengladbach (IN TUR: 3-3)
Lyon 1 – 1 Tottenham (IN TUR: 1-2)
Metalist Kharkiv 0 – 1 Newcastle (IN TUR: 0-0)
Benfica 2 – 1 Leverkusen (IN TUR: 0-1)
Bordeaux 1 – 0 Dinamo Kiev (IN TUR: 1-1)
Chelsea 1 – 1 Sparta Praga (IN TUR: 1-0)
Fenerbahce 1 – 0 BATE (IN TUR: 0-0)
Hannover 1 – 0 Anzhi (IN TUR: 1-3)
Liverpool 3 – 1 Zenit Petersburg (IN TUR: 0-2)
Olympiakos 0 – 1 Levante (IN TUR: 0-3)
Plzen 2 – 0 Napoli (IN TUR: 3-0)
Steaua 2 – 0 Ajax (IN TUR: 0-2) 4 – 2 (la loviturile de departajare)

Programul partidelor din optimile de finală ale Ligii Europa care se vor disputa la 7 martie (turul) si 14 martie (returul):

Viktoria Plzen (Cehia) – Fenerbahce Istanbul (Turcia)
Benfica Lisabona (Portugalia) – Girondins Bordeaux (Franta)